Hirudoterapia jako skuteczny sposób walki z rwą kulszową
Rwa kulszowa to jedna z najczęściej występujących dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa. Jest to przede wszystkim efekt przeciążenia mięśni i stawów, które odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Choroba ta może występować u osób w każdym wieku, a jej leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków przeciwbólowych oraz rehabilitacji. Ostatnio coraz częściej mówi się również o terapii z wykorzystaniem pijawek, zwanej hirudoterapią. Czy jest ona rzeczywiście skutecznym rozwiązaniem w przypadku rwy kulszowej? Czytaj dalej!
Rwa kulszowa – co to za choroba?
Określenie „atak korzonków nerwowych” jest powszechnie używane w odniesieniu do rwy kulszowej, która jest zespołem objawów wynikających z podrażnienia lub uszkodzenia największego nerwu obwodowego ciała człowieka – nerwu kulszowego. Ten nerw biegnie od odcinka lędźwiowego kręgosłupa, poprzez pośladki, biodra i tylne partie ud, aż do stóp.
Przyczyną bólu w rwie kulszowej jest ucisk mechaniczny uszkodzonego krążka międzykręgowego (dysku) na korzenie nerwowe. Zazwyczaj związane jest to z zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, które rosną wraz z wiekiem.
Jakie objawy ma rwa kulszowa?
Ból w dolnych partiach kręgosłupa jest typowym symptomem rwy kulszowej. Ten ból może promieniować w kierunku pośladków, ud i nawet stóp, zależnie od tego, które z nerwów jest uciskane. Charakteryzuje się tym, iż pojawia się nagle – wystarczy jeden gwałtowny ruch, aby się objawił. Może wystąpić w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów, jak i po prostu po skręcie lub przy wstawaniu.
Pacjenci opisują ból występujący przy rwie kulszowej na wiele różnych sposobów, ale najczęściej są to określenia takie jak: ostre, rwące, łupiące, kłujące lub piekące. Oprócz tego, dolegliwości bólowe mogą być wzmocnione przez inne objawy, takie jak:
- drętwienie lub mrowienie określonych partii kończyny dolnej,
- trudności w zakresie poruszania całą nogą lub samą stopą,
- problemy ze wstawaniem i normalnym funkcjonowaniem.
Rwa kulszowa – przyczyny
W większości przypadków atak rwy kulszowej jest wynikiem ucisku na korzenie nerwowe w kanale kręgowym, wywołanym przez elementy krążka międzykręgowego w przypadku dyskopatii lub elementy zwężonego kanału kręgowego w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Innym powodem jej występowania może być przesunięcie w kręgozmyku jednego lub kilku kręgów w stosunku do sąsiednich.
Co prawda rzadko, ale mimo wszystko zdarza się, że przyczyna rwy kulszowej leży gdzie indziej. Odpowiedzialnym za jej wystąpienie może być:
- złamanie w obrębie kręgosłupa,
- guz obwodowy uciskający na nerw,
- gruźlica kręgosłupa,
- guz w kanale kręgowym,
- złamanie kręgosłupa w przebiegu osteoporozy,
- obecność krwiaka uciskającego na nerw.
Rozpoznanie, diagnostyka i leczenie rwy kulszowej
Nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Nie można liczyć na to, że po jakimś czasie ból sam zniknie, gdyż zazwyczaj jest wręcz odwrotnie – po kilku dniach może się nasilać. Dlatego należy w porę udać się do specjalisty.
Lekarz na pewno przeprowadzi szczegółowe wywiady i badanie mające na celu zbadanie siły mięśniowej, czucia i odruchów. Co więcej, może również zlecić wykonanie specjalistycznych testów takich jak prześwietlenie rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MR). Kiedy uzyska pełen obraz sytuacji, wybierze odpowiednie leczenie.
Leczenie rwy kulszowej może obejmować fizykoterapię i rehabilitację. Pacjenci są często zalecani do przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a jako ostateczność wskazane jest wykonanie operacji chirurgicznej. Innym sposobem leczenia jest hirudoterapia.
Pijawki w leczeniu rwy kulszowej – efekty
Hirudoterapia może okazać się nieocenioną pomocą w leczeniu i rehabilitacji rwy kulszowej. Gdy występują okresowo zespoły bólowe kręgosłupa, a leczenie chirurgiczne nie jest wskazane, zalecana jest hirudoterapia. Zazwyczaj przystawia się 6-8 sztuk skórze pacjenta w okolicy lędźwi tuż nad pośladkami i wzdłuż linii nerwu, gdzie ból jest najsilniejszy.
Użycie hirudozwiązków, które zawiera pijawka, może mieć właściwości zmniejszające ból i działające przeciwzapalnie. Po pierwszej sesji, natężenie bólu może się zmniejszyć, a obrzęki mogą zniknąć, co umożliwia pacjentowi wykonywanie czynności, takich jak podnoszenie, schylanie i chodzenie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zabieg z udziałem pijawek powinien być powtarzany przynajmniej kilka razy.
Przed podjęciem terapii pijawkowej (nie tylko przy rwie kulszowej, ale ogólnie) należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w sytuacji, gdy pacjent choruje na coś jeszcze. Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań, warto rozważyć leczenie pijawkami, ponieważ nie ma żadnych negatywnych skutków, a może przynieść spodziewaną ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia.